História hokejbalu v 500 bytoch siaha až k začiatkom 80-tych rokov minulého storočia.
Posledné uchované záznamy sú z roku 1983, kedy vznikol klub H.O.K NIVY. Svoju prvú súťažnú sezónu hrali v rokoch 1984/85 a ich domácim ihriskom bol "školák" pri ZŠ Kulíškova. Nebol to však jediný hokejbalový tím. Ihrisko na Budovateľskej bolo totiž domácim ihriskom HC 500 TERMOSTAV a aby toho nebolo málo, neskôr vznikol v 500 bytoch aj HC Britanic.
Na Páričkovej sa začal hokejbal hrať až o niečo neskôr, na prelome rokov 1985/86, keď prišlo k zlúčeniu H.O.K NIVY a HC 500 TERMOSTAV. Za pomoci vtedy ešte štátneho podniku TERMOSTAV n.p. bol na Páričkovej položený nový asfalt a s pomocou samotných hráčov vybudované kvalitné drevené mantinely.
Kronika píše, že drevené dosky použité na výrobu mantinelov na "školáku" pri ZŠ Kulíškova, boli vlastnoručne "nakradnuté" z okolitých stavieb v 500 bytoch :-) . Mantinely na Páričkovej pod záštitou Termostavu n.p už bol zrejme iný prípad. Ktovie, bola to zaujímavá doba.


Bratislavská hokejbalová liga a pohár Večerníka bol pravidelný športový program na sídlisku. Vyrástli pri ňom generácie včetne nás, ktorí sme v tej dobe mali okolo 5 rokov a tí najmladší z nás, ktorí hrajú hokejbal dnes, sa práve vtedy iba narodili.

Neskôr to bol HC Britanic, ktorý sa týmto deťom venoval a doviedol ich až k dorasteneckej lige. Vtedajši brankár Britanicu Alino Gramblička si ich zobral pod patronát a vytvoril tak jadro súčasného tímu.

Dnes túto hokejbalovú štafetu v 500 bytoch drží HBK 500 NIVY. Hokejbal tu dokázal vytvoriť tak silnú športovú komunitu, že prežila komunizmus, mečiarizmus, je tu dodnes a bude aj ďalšie roky.
Mimo to, sa už 35 rokov stretávame s rovnakými problémami, kde najvypuklejší je asi spôsobilosť ihriska.
Nevadí. Nevzdávame sa a ideme ďalej, pretože tento obrovský kus histórie by bolo škoda zahodiť a možno sa raz zobudíme do rána, keď nebudeme musieť riešiť krivé mantinely, hrboly na asfalte, alebo vlhkosť na plastovom povrchu. Video zo zápasu